Naprawa ekspresów Jura, kody błędów

Ekspresy do kawy to urządzenia niezwykle skomplikowane, których budowa jest skrupulatnie udoskonalana na przestrzeni lat. Ma ona znaczący wpływ na smak kawy oraz walory związane z ergonomią użytkowania. Technologie w ekspresach ewoluują w niesamowitym tempie, a marką, wyznaczającą trendy jest szwajcarska Jura.

Historia marki sięga lat 30-tych XX wieku. W początkowych latach działalności Jura zajmowała się produkcją szeroko rozumianego sprzętu AGD. Doświadczenia zdobyte w tym okresie pozwoliły na rozwój nowej gałęzi działalności – wprowadzenie globalnej marki ekspresów do kawy, której cechą charakterystyczną do dziś jest jakość oraz technologie Premium. Jura już w latach 80-tych stworzyła ekspres z funkcją One Touch (przygotowanie każdego napoju kawowego za pomocą jednego kliknięcia). Obecnie marka ta utożsamiana jest z innowacyjnymi rozwiązaniami, wysoką jakością zastosowanych materiałów oraz niepowtarzalnym smakiem zaparzanej kawy.

Wytrzymałość oraz trwałość każdego ekspresu niezależnie od jego marki w głównej mierze zależy od sposobu jego użytkowania. Istotnym jest, aby nie pomijać żadnego ze wskazań, którymi ekspresy przypominają o konieczności przeprowadzenia procesów: czyszczenia układu kawowego, czyszczenia układu spieniania mleka, odkamieniania ekspresu oraz wymiany filtra wody.

Ekspresy Jura charakteryzują się zautomatyzowanymi procesami konserwacji. Ich intuicyjność pozwala na proste oraz skuteczne oczyszczenie ekspresu. Jednak nawet dbając o ekspres i wykonując wszystkie polecenia przychodzi moment, w którym ekspres odmawia posłuszeństwa i nie jest w stanie przygotować naszej ukochanej kawy. Awarie ekspresów Jura nie są zjawiskiem nadzwyczaj częstym, ale z perspektywy doświadczeń nabytych na przestrzeni lat w Klinice Ekspresów możemy stwierdzić, że najczęstsze usterki w ekspresach Jura zgłaszane przez naszych Klientów to:

  1. Ekspres Jura nie spienia mleka. Powodem tego typu awarii w nowszych modelach ekspresów Jura zazwyczaj jest nieczyszczony napowietrzacz lub uszkodzony spieniacz. W starszych modelach (powyżej 5 lat) jest to zazwyczaj wina zaworu ceramicznego.
  2. Ekspres Jura parzy słabą, mało wyrazistą kawę. W ekspresach Jura przyczyną awarii związanych ze smakiem kawy jest wyeksploatowany blok zaparzający ekspresu. W większości przypadków jest możliwość zregenerowania bloku zaparzajacego.
  3. Ekspres Jura nie mieli kawy. Uszkodzenia młynków w ekspresach automatycznych Jura bardzo często związane są z jakością kawy, która stosowana jest w ekspresie. W kawach ziarnistych o niskiej jakości napotkać można drobne kamyki, nierównomiernie wypalone ziarna i inne nieczystości, w spotkaniu z którymi młynek ulega uszkodzeniu lub zablokowaniu.
  4. Ekspres Jura cieknie. Usterka związana z cieknięciem ekspresu Jura jest niezwykle złożona, gdyż odpowiadać może za nią kilka różnych części ekspresu. Należą do nich: oringi, uszczelki, zawór drenażowy, zawór dwubarowy lub zawór jednostki zaparzającej. W związku z rozległym spektrum możliwości wystąpienia usterki koszt takiej naprawy jest bardzo trudny do zweryfikowania bez dokładnego sprawdzenia całego ekspresu.

Naprawy w serwisie Klinika Ekspresów dokonywane są przy użyciu nowych, oryginalnych części, na które udzielamy 6-miesięcznej gwarancji. Mamy także możliwość naprawy ekspresu z zastosowaniem części używanych, o czym Klient jest informowany w trakcie rozmowy telefonicznej. Znacznie zmniejsza to ogólny koszt naprawy, a części używane są uprzednio sprawdzane pod względem jakości oraz stopnia wyeksploatowania przez techników serwisu Klinika Ekspresów.

Ekspres Jura, który uległ jakiejkolwiek awarii Klient może zgłosić na 3 sposoby – telefonicznie, mailowo oraz poprzez wypełnienie krótkiego formularza na stronie www.klinikaekspresow.pl. Zgłoszenia potwierdzane są telefonicznie przez konsultantów Kliniki Ekspresów, dzięki czemu możecie Państwo dopytać o każdy szczegół, który nurtuje Państwa przed oddaniem ekspresu w ręce naszych specjalistów. Termin odbioru ekspresu przez kuriera GLS w specjalnie przygotowanym do tego bezpiecznym opakowaniu transportowym uzgadniany jest w trakcie rozmowy telefonicznej z konsultantem Kliniki Ekspresów zgodnie z Państwa potrzebami.

Proces naprawy w serwisie Klinika Ekspresów rozpoczyna się od przyjęcia ekspresu. Jest on wypakowywany ze specjalnie zaprojektowanego opakowania transportowego, w którym odbierany jest od Klienta. Następnym etapem jest sprawdzenie kompletności oraz stanu urządzenia, a także opisanie ich na protokole przyjęcia ekspresu do serwisu po uprzednim wykonaniu dokumentacji fotograficznej. Wykonanie tych kroków skutkuje przekazaniem ekspresu w ręce wyznaczonego technika oraz zajęciem miejsca na profesjonalnym stanowisku diagnostycznym. Przewidywane koszty naprawy przekazujemy następnie w rozmowie telefonicznej. W przypadku akceptacji kosztów naprawy przez klienta, technik rozpoczyna naprawę ekspresu. Jej końcowym etapem jest kompleksowe czyszczenie oraz odkamienienie, dzięki czemu klient otrzymuje w pełni sprawny sprzęt, gotowy do parzenia kolejnych porcji wyśmienitych napojów kawowych. W przypadku, gdy klient nie decyduje się na naprawę swojego ekspresu, otrzymuje 3 propozycje:

  1. Utylizacja sprzętu – ekspres zostaje zutylizowany w Klinice Ekspresów, a klient nie ponosi żadnych kosztów.
  2. Odkup ekspresu – klient otrzymuje propozycję kodu rabatowego o określonej wartości na zakup nowego sprzętu w sklepie internetowym Świat Ekspresów (www.swiatekspresow.pl), pozostawiając swój w ramach rozliczenia.
  3. Odesłanie urządzenia – ekspres odsyłany jest w identycznym stanie, w którym trafił do Kliniki Ekspresów. Klient nie ponosi kosztów transportu, jedynie koszty diagnostyki, które wynoszą tylko 50zł.

Poniżej zamieszczamy dla Państwa również wykaz najczęstszych błędów, które oznaczają różnego rodzaju awarie w ekspresach Jura:

Ekspresy do kawy firmy Jura
Wyświetlany kod błędu Przyczyny występowania usterki i sposoby jej usunięcia
Kod błędu 1 Sprawdzić czujnik temperatury i jego połączenie (przewody) w termobloku
Kod błędu 2 Urządzenie nie osiąga właściwej temperatury. Sprawdzić czujnik temperatury w termobloku.
Kod błędu 3 Sprawdzić czujnik temperatury generatora pary. Jeśli usterka nie ustąpi, wymienić moduł elektroniki.
Kod błędu 4 Sprawdzić czujnik temperatury i jego połączenie w układzie wytwarzania pary.
Kod błędu 5 Brak napięcia na stykach modułu elektroniki. Wymienić moduł elektroniki.
Kod błędu 5 Oporność czujnika temperatury termobloku jest poniżej 75Ω. Wymienić czujnik temperatury termobloku. Jeśli usterka nie ustąpi, wymienić termoblok.
Kod błędu 8 Niemożliwe pozycjonowanie zespołu zaparzacza. Naprawić zespół zaparzacza i sprawdzić jego przewody.
Kod błędu 8 Układ napędu zespołu zaparzacza jest uszkodzony / głośna praca. Sprawdzić ustawienie koła zębatego napędu silnika.
Kod błędu 17 Problemy z pozycjonowaniem i / lub inicjalizacją zespołu zaparzacza. Sprawdzić uszczelki i napęd zespołu zaparzacza, a następnie wyczyścić zespół zaparzacza.
Kod błędu „Napełnienie systemu” Sprawdzić szczelność systemu cyrkulacji wody. Wyczyścić przepływomierz.
Kod błędu „Napełnienie ziarnami kawy” Młynek do kawy wyłączy się z powodu powodu blokady. Wyczyścić dostęp kawy do zespołu zaparzacza. Sprawdzić stan zębatki młynka.